Pompy ciepła to obecnie (poza źródłami odnawialnymi) najtańsza forma ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej.  Dla zobrazowania kosztów proszę sobie wyobrazić,  że 100 metrowe mieszkanie możemy ogrzać urządzeniem pobierającym tyle energii, ile czajnik elektryczny do zagotowania wody na herbatę.
W ofercie firmy Polarnik znajdziecie Państwo pompy  firmy DAIKIN – jedynego producenta, który posiada pompy typu powietrze – woda (Altherma LT) z wykorzystaniem technologii inverterowej, zapewniającej skuteczne ogrzewanie przy zewnętrznej temperaturze do -20oC. 

Firma Polarnik oprócz doboru i montażu pomp ciepła w Jeleniej Górze i województwie dolnośląskim, bierze również odpowiedzialność za efektywność pracy zamontowanego urządzenia. Użytkownicy wszystkich naszych zainstalowanych PC (jest ich ok. 50 szt. zamontowanych w przeciągu 7 lat) są zadowoleni z ich działania i kosztów jakie generują.

Oprócz sprzedaży oferujemy również kompleksową obsługę pomp ciepła powietrze-woda:

  • doradztwo przy doborze pompy,
    montaż pompy ciepła na terenie Jeleniej Góry,  jak również woj. dolnośląskiego,
  • po wykonaniu rozruchu urządzeń, dopasowanie (optymalizacja)  całego systemu do warunków panujących w budynku w celu osiągnięcie jak najwyższej sprawności  (wpływa to na obniżenie kosztów ogrzewania),
  • bierzemy także odpowiedzialność za efektywność pracy zamontowanych urządzeń.

Pompę ciepła Altherma LT (niskotemperaturowa) można łączyć z dodatkowymi źródłami ciepła jak np. kolektory słoneczne lub już  istniejący  kocioł, w związku z czym istnieje możliwość uzyskania dodatkowej energii cieplnej gdyby zaistniałą taka potrzeba. W przypadku budynków już istniejących i nie posiadających ogrzewania podłogowego mamy również ofertę w postaci Pompa ciepła Altherma HT (wysokotemperaturowa).

Energia tzw. dolnego źródła, umożliwiająca odzysk ciepła które jest wokół nas, często przez nas niezauważana. Pompy ciepła zależnie od rodzaju „dolnego źródła” odzyskuje energię z powietrza, wody (czasami mogą to być ścieki) lub gruntu. Bardzo niskie zużycie energii podczas eksploatacji pomp ciepła wynika z tego, że energia elektryczna w tym wypadku służy nam tylko do swoistego „transportu” energii cieplnej, która w darmowej postaci otacza nas zewsząd w wymienionych powyżej „dolnych źródeł”.  Dlatego często widzimy zdziwienie klientów, którzy po raz pierwszy dowiadują się, że w pompach ciepła z jednego kW mocy elektrycznej można uzyskać kilka kW energii cieplnej. Jest to tak zwany współczynnik COP, który jest różny przy różnych temperaturach zewnętrznych oraz dla róznych pompy (przykałdowe COP dla Althermy 4-8 kW, 11-16 kW)

Oblicz oszczędności energii.
Przejdź na stronę:  http://ecocalc.daikin.eu/app.php?country=pl&language=pl i przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić dzięki pompie ciepła Daikin.

Najczęściej zadawane pytania przez Klientów po przedstawieniu im oferty pompy ciepła powietrze-woda:
1. Skąd bierze się (w pompie ciepła) ciepło przy ujemnych temperaturach na zewnątrz?

Z różnicy temperatur. Wbrew pozorom, zimne powietrze zawiera całkiem sporo energii. Powietrze pobierane ma np. -10oC a oddawane – 20oC. Pozyskana z powietrza energia jest wykorzystania do podgrzania wody w obiegu do 55oC.

  1. Przecież to jakieś perpetuum mobile, to nie ma prawa działać !?

W moim przekonaniu samoloty ważące po 300 ton nie mają prawa latać, a latają. Zasada działania naszych urządzeń  jest sprawdzona od lat w klasycznych pompach ciepła. Nie ma nic za darmo,  oddając ciepło do pomieszczenia jednocześnie schładzamy powietrze na zewnątrz. Zasada zachowania energii wciąż obowiązuje.

Kilka dodatkowych informacji technicznych na temat pomp ciepła powietrze-woda:

  1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła? Co to takiego COP?

To co najbardziej – po za ceną – przykuwa uwagę osób chcących zainwestować swoje pieniądze w pompę ciepła, jest oczywiście jej sprawność. W przypadku pomp ciepła został zdefiniowany tzw. współczynnik wydajności cieplnej – COP (coefficient of performance). Najprościej ujmując, jest to stosunek mocy cieplnej urządzenia do zużywanej mocy elektrycznej. Wniosek jest prosty: im COP jest wyższe, tym lepiej dla inwestora. Żeby jednak COP było miarodajne i żebyśmy mogli porównać różne pompy ciepła pod tym kątem, powinno ono być zmierzone w takich samych warunkach. Istnieją odpowiednie normy, które regulują pomiar parametrów COP. Obecnie powinna być stosowana norma PN-EN 14511 dla temperatury powietrza +2°C (oznaczanej literką „A”) i temperatury wody zasilającej ogrzewanie +35°C (oznaczanej literką „W”). Producenci pomp ciepła utrudniają nam jednak nieco życie, często podając COP w różniących się od siebie warunkach, dlatego też powyżej umieściłam wykresy COP dla naszych pomp ciepła w różnych warunkach.

  1. Ciekawostka dla drążących temat pomp ciepła i jaki ich rodzaj wzbudza największe potrzeby informacyjne?  

Na podstawie 29 typów zapytań w wyszukiwarce Google dla kategorii pomp ciepła, można ocenić  potencjał zainteresowania różnymi ich rodzajami. Największy udział (72%) mają zapytania o pompy  ciepła typu powietrze-woda, a dodatkowo 14% stricte dotyczy pomp ciepła przeznaczonych  do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo również  pompy ciepła renomowanej niemieckiej firmy Stiebel-Eltron, wykorzystujące wszystkie rodzaje dolnego źródła.

Po więcej informacji na temat pomp ciepła zapraszamy do naszego biura w Jeleniej Górze lub na Facebook. Nasz pracownik chętnie umówi się z Państwem w celu przedstawienia zalet ogrzewania pompą ciepła jak również omówi techniczne aspekty systemu.

Telefon:  667 760 711 lub 75 64 32 009

Zobacz galerię: